Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

 

 
Pamiętaj Tych, Którzy odeszli:
Tadeusz SP2DKS
Michał SP2BKZ
Leszek SP2BLB
Marian SP2DEH
Władek SP2FUV
Krzysiek SP2MKB
Darek SP2BZW
Maciej SP2CLJ - mój pierwszy nauczyciel CWAktualizacja:
 3.03.2017 r. godz. 23.30

Kontakt:
sp2dmb(at)konin.lm.pl


Na tej stronie pomógł:
      Telewizja amatorska ATV zainteresowała mnie w 1997 roku. Lata dziewięćdziesiąte były pod znakiem wyjazdów majowych do Chmielówki (więcej informacji o rajdach i innych imprezach w zakładce Rajdy). Była to idealna okazja do rozwinięcia tej dziedziny.
      Celem był przekaz na żywo z wyspy Krowiej na Jeziorku do bazy w Chmielówce. Odległość około 1,5km.       Pierwszy nadajnik na 70 cm zbudowałem wykorzystując modulator ze starego magnetowidu. Po dodaniu kondensatora, obniżyłem częstotliwość pracy do 434,250Mhz. Sygnał wzmacniałem BRF-ami 96S (nie dysponowałem wzmacniaczami MMIC). Dolną wstęgę "wyciąłem" filtrami helikalnymi i pułapką. Moc nie była duża, więc nadajnik nie nadawał się na większe odległości.

                            Pierwszy, jednowstęgowy nadajnik ATV na 70cm

      Szukałem innego rozwiązania. Dzięki pomocy Antoniego SP2IAZ (fabryczne płytki) zacząłem konstruować nadajnik dwuwstęgowy na 70cm. Dość prosta konstrukcja, w której ostatni stopień wzmocnienia był modulowany wizją i fonią. W stopniu końcowym był KT611 i oddawał moc mniejszą od 1 wata. Przed PA w stopniu sterującym moduł M68710H. Oba elementy otrzymałem od Grzegorza SP3RNZ - WIELKIE DZIĘKI.

           Nadajnik dwuwstęgowy - ok. 1W     Konwerter lewy na TDA5030A, prawy -                                                                                               tranzystorowy      
       Doradztwo Grzegorza zaowocowało pierwszą udaną transmisją ATV w Koninie.
Było to 17 kwietnia 1998 roku o 16.20 UTC z raportem P3. Po poprawkach, na drugi dzień otrzymałem od Grzegorza lepszy raport - P4. Tego samego dnia Arek SP3UCU dał mi też P4. Konwerter odbiorczy był również mojego wykonania, w oparciu o schemat ze Świata Radio na TDA5030A. Antena nadawcza to 4xDL7KM. Poniżej znajduje się krótki film z pierwszej transmisji ATV. Nagrał go Grzegorz na taśmę VHS. Jak na pierwsze próby obraz dość dobry, czasem pojawiał się kolor, natomiast fonia docierała z wielkim trudem.

      Poniżej znajdują się pliki video z pierwszej transmicji ATV w Koninie (format MPEG4):

                FILM 1 (5MB)         FILM 2 (5MB)        FILM 3 (5MB)     


                FILM 4 (4MB)         FILM 5 (5MB)        FILM 6 (5MB)             Największym mankamentem tej konstrukcji, była odpowiednia modulacja stopnia końcowego. Pewnie z tym poradziliby sobie "starsi" Koledzy, gdyż wizja to czysty AM, fonia FM. Z kompletem anten (dwie 4xDL7KM) oraz otrzymaną od Kazia SP2SWT do prób anteną Big Star na 432 udałem się w maju do Chmielówki. Bardzo udany przekaz ATV z wyspy Krowiej na Jezioraku miał miejsce 29 kwietnia 1998 roku o godzinie 12.15UTC. QRB = 1.5km.               Pierwszy plik, to film oryginalny z kamery, drugi to obraz odbierany w bazie w Chmielówce:

               Spora wiedza zdobyta od Kolegów: Bogdana DL7AKQ, Henryka SP6ARR, Tadeusza SP6HQT, Mariana SP3JSD pozwoliła mi, podzielić się tą wiedzą. Dlatego w 1999 roku napisałem broszurkę "Amatorska telewizja w paśmie 70cm". Uzupełniona po 2 latach o schemat nadajnika jednowstęgowego z czasopisma CQ DL numer 1/88.
      Poniżej znajduje się dokumentacja jednowstęgowego nadajnika ATV na pasmo 70cm. Polecam ten schemat, gdyż jak na tą technikę jest prosty i co najważniejsze sprawdzony !
      Oryginalny schemat zawierał mieszacz na tranzystorze MOSFET. Z uwagi na wzbudzenia się tego stopnia, zastąpiłem go mieszczem diodowym. Odbiło się to znacznie na spadku mocy, ale sygnał ATV był stabilny i czysty.

   1. Opis nadajnika ATV na 70cm
   2. Schemat nadajnika ATV na 70cm
   3. PCB nadajnika ATV na 70cm
   4. Schemat montażowy nadajnika ATV na 70cm
   5.Opis wzmacniacza M57716
   6. Schemat ideowy i PCB wzmacniacza na M57716

      W życiu jak to bywa, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nadajniki pracujące tylko emisją FM są o wiele prostsze w konstrukcji,a jakość obrazu i dźwięku nie nastręcza problemów. Dlatego moje dalsze konstrukcje skierowałem na pasmo 23cm.
      Na początek zbudowałem "powietrzny" generator 1250MHz na BRF96S w oparciu o elementy SMD. Anteną była nóżka kondensatora wyjściowego. Sygnał był doskonale słyszalny, bez szumu w obrębie domu.
      Pierwszy nadajnik ATV na 23cm wykonałem w oparciu o schemat z książki Krzysztofa Dąbrowskiego -"Nie tylko fonia i cw". Antena do prób to niezawodna HB9CV. Ten zestaw umożliwił odbiór sygnału ATV na odległość ok. 1km. Było to 26 sierpnia 1999 roku o 16.30UTC. Sygnał odbierał Sławek SQ3EVX w klubie SP3KVE z raportem P4.      
       Później zmieniłem stopień końcowy na PA od Kolegi Edwarda SP9WY - widoczny na zdjęciu. Poszukiwania w Internecie zaowocowały wymianą listów i informacji z Kolegą ze Słowenii Mijo S51KQ. Za jego zgodą mogłem propagować jego opracowanie nadajnika ATV na 23cm. Schematy poniżej. Jakość dźwięku i wizji jest nieporównywalna z nadajnikiem na 70cm. Czysta fonia, żywe nasycone kolory. Dużo mniejsza moc, ale zasięg dużo, dużo większy. Anteny małe. Same zalety. W oparciu o poprawnie wykonaną płytkę, nawet początkujący, da radę zbudować ten nadajnik.
      Pliki zawierające opis nadajnika ATV FM na 23cm:

   1. Schemat nadajnika ATV FM ATVTX2 wg S51KQ
   2. PCB - góra
   3. PCB - od strony ścieżek
      
       Nadajnik ten w moim wykonaniu wygląda tak:      
       Po zakupie modułu mocy Mitsubishi M57762, zbudowałem PA, który oddawał moc ok. 3W out.      
       Schematy aplikacyjne tej końcówki - dostępne w internecie.

      Do tego nadajnika wykonałem dwie anteny. Jedna nadawcza, druga odbiorcza z zamontowanym przedwzmacniaczem typu MAR.

      
       Do prób nadajników telewizyjnych, potrzebowałem dodatkowego sprzętu. Czyli:
     Złożonego sygnału wizji i fonii. Idealny do tego był komputer 8-mio bitowy ATARI

                                                 Prosty rozdzielacz AV
     
     Prostej "rozdzielni" prądu 5V i 12V


     Tuner ASTRO na 23cm. Prezent od Antoniego SP2IAZ !

     
     Moja pierwsza kamera TP-K-16


     Kombajn 3 w 1 !!! Nadajnik jednowstęgowy ATV 70cm, konwerter cw/ssb 28/432, końcówka mocy na M57716 


     Zachęcam do budowy nadajników ATV. Konstrukcje, szczególnie na pasmo 23cm są dość proste i w oparciu o poprawnie wykonaną płytkę nie nastęczą trudności nawet mało zaawansowanym Konstruktorom.


Strona główna